Фудбал

Нејмар ја предаде наградата за најдобар играч на херојот против Аталанта

Херојот на синоќешниот пресврт на ПСЖ против Аталанта (2: 1) во четвртфиналето од Лигата на шампионите беше Ерик Максим Чупо-Мотинг.

Напаѓачот влезе во игра во 79-тата минута од играта при резултат 1:0 за Аталанта, која успеа да ја сочува предноста до 90-та минута. Тогаш прво Нејмар му помогна на Маркињос да изедначи, а потоа Мбапе асистираше за Чупо-Мотинг за пресврт и пас за францускиот шампион.

Најдобар играч на натпреварот беше Нејмар, кој ги уништи играчите на Аталанта со дриблинзи, на крајот собра дури 16, а вистинско чудо е што не се запиша како стрелец. По натпреварот, бразилскиот фудбалер ја доби наградата за најдобар играч на натпреварот, но реши да ја пренесе на Чупо-Мотинг. Овој потег ги воодушеви фановите на ПСЖ и милиони на социјалните мрежи.

Во прославата по натпреварот, Нејмар прво скокна на неговиот соиграч со наградата во раката, а потоа чекаше две минути за стрелецот на решавачкиот гол да го заврши интервјуто, а потоа му ја врачи наградата за најдобар играч.

Интересно е што 31-годишниот Камерунец не требаше ниту да игра против Аталанта, но тој беше избран во Лигата на шампионите, откако Уругваецот Единсон Кавани одби да го продолжи договорот до крајот на натпреварот.

Поврзани вести

Ливерпул повторно купува офанзивен играч со потекло од Балканот?

Никола Поповски

Дејли Мејл: Погба останува во Јунајтед

УЕФА истражува 11 европски клубови за последните две сезони

Влатко Зорба

Официјално: Куман на чело на Барселона

Влатко Зорба

Дугари: На Реал му треба Погба

Челси е подготвен да го продаде Канте за 70 милиони евра