Фудбал

Нема договор за намалување на платите на играчите во Премиер лигата

Премиер лигата во саботата оствари средба со претставници на клубовите и Сојузот на професионални играчи (ПФА). Нема договор за намалување на платите за играчите, но разговорите ќе продолжат.

Унијата на професионални фудбалери даде изјава по средбата и даде објаснување за ставовите на играчите. Во петокот, предводени од капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон, капитените на сите екипи одржаа состанок и се согласија да формираат фонд за помош на болниците и медицинскиот персонал, и не ја напуштија идејата како форма на помош.

Досега нема договор за намалување на платите. Предлогот беше да се намалат платите на играчите до одреден процент во наредните месеци за да се помогне на здравствениот систем, а играчите беа многу навредени што раководството на Министерството за здравство го впери прстот во нив затоа што помагаат на различни начини без оглед на кратењата на платите.

ПФА пресмета дека намалувањето на платите во Премиер лигата, како што беше предложено, би значело заштеда на клубови нешто повеќе од 500 милиони фунти, но во исто време на уплатениот данок на платите наиграчите, ќе значи повеќе од 200 милиони фунти загуба за Владата.

Поврзани вести

Премиер Лига: Клоп и Арнолд – најдобри за месец декември

Никола Поповски

Капело: Клоп направи нешто магично во Ливерпул

Влатко Зорба

Сите мечеви во Серија А пред празни трибини

Пиоли: Би бил многу среќен доколку Пјатек остане

Никола Поповски

УЕФА призна судиска грешка: Роки го оштети Ајакс во Лондон

Џерард го чека синот на Хаџи