Фудбал

Невиден пресврт на Милан го сруши шампионот на „Сан Сиро“

Во неверојатниот натпревар од 31. коло од италијанскиот шампионат, фудбалерите на Милан го совладаа Јувентус на „Сан Сиро“ со резултат 4:2, а сите голови беа постигнати во второто полувреме.

Гостите поведоа со два гола по прецизните удари на Адриен Рабио во 47-та и Кристијано Роналдо во 53-тата минута, но „росонерите“ направија голем пресврт за пет минути преку Златан Ибрахимовиќ од пенал во 62-та минута, Френк Кеси во 66 и Рафаел Леао во 67-та минута. Анте Ребиќ стави точка на спорот во 80-та минута, постигнувајќи го четвртиот гол за домаќините

На седум кола пред крајот на првенството, „црно-белите“ останаа на првата позиција со седум бода повеќе од Лацио, додека „росонерите“ се петти со 49 бода по 4 победи и едно реми во последните 5 дуели.

Поврзани вести

ЛШ: Сити со прва победа над Реал, Јувентус поразен од Лион

Никола Поповски

Гвардиола: Јас не се сомневам во тимот (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Азар не верува дека може да го надмине Кристијано Роналдо по постигнати голови

Челниците на Јунајтед се убедени дека Погба го одиграл својот последен натпревар за клубот

Јуве и Лацио на 22 декември во Ријад за титулата во Суперкупот

Зидан нема изгубено финале со Реал Мадрид

Никола Поповски