Фудбал

Официјално: Куман на чело на Барселона

Роналд Куман е официјално претставен за нов тренер на Барселона, објави каталонскиот клуб.

Холанѓанецот претходно донесе одлука да си даде оставка од позицијата селектор на репрезентацијата на својата земја.

Барселона мораше да реагира брзо откако доживеа катастрофа во четвртфиналето од Лигата на шампионите во дуелот со Баерн, а тие го заменија тренерот Кике Сетиен, но и спортскиот директор Ерик Абидал.

Куман ја имаше последната тренерска работа во Евертон во 2017 година, но тој не стана познат во англискиот клуб.

Поранешниот фудбалер на Барселона ја започна својата тренерска кариера во тој клуб, како асистент, а својата прва независна работа ја имаше во Витесе во 2000 година.

Тој помина четири сезони во Ајакс, по една во Бенфика, ПСВ и Валенсија, кратко остана во Алкмар, а во 2011 година пристигна во Феенорд.

Три сезони подоцна, тој седна на клупата на Саутемптон, за да стане тренер на Евертон во 2016 година.

Откако го напушти тој клуб и едногодишната пауза, во 2018 година, тој седна на клупата на репрезентацијата на Холандија.

Поврзани вести

Со кого Левандовски ја помина ноќта во кревет после финалето? (фото)

Никола Поповски

Официјално: Милан го отпушти Џампаоло

Влатко Зорба

Разочарување во Јунајтед по разговор со Тијаго

Stefanija Kuzmanovska

Нејмар побара од ПСЖ да го донесе Меси

Stefanija Kuzmanovska

Фернандеш е 12-ти трансфер на Мурињо од португалскиот шампионат

Влатко Зорба

Ги исекле стативите на стадионот во Кавадарци (ВИДЕО)

Maja_Serafimova