Фудбал

Официјално: Вилијан премина од Челси во Арсенал

Бразилскиот фудбалер Вилијан ќе ја продолжи кариерата во Арсенал, потврди лондонскиот премиерлигаш.

Вилијан пристигнува во Арсенал од градскиот ривал Челди, откако му истече договорот со „сините“.

32-годишниот Бразилец потпиша тригодишен договор со „топџиите“.

Вилијан има 339 настапи за Челси од пристигнувањето во клубот во 2013 година од Анжи. Тој постигна 63 голови, со 56 асистенции.

Тој ќе го носи дресот со број 12 во новиот клуб.

Има одиграно 70 натпревари за репрезентацијата на Бразил и постигнато девет гола.

Поврзани вести

Мбапе во отворен конфликт со Тухел (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Откриени сите детали околу трансферот на Ериксен

Влатко Зорба

Ливерпул изненади многумина со одлуката да одбие сместување во хотелот во Доха

Влатко Зорба

Маскирани хулигани го прекинаа мечот меѓу младинците на Олимпијакос и Баерн (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Навивачи на Црвена звезда и Партизан се степаа за графити (ВИДЕО)

Александар Петровски

Сејдини: Не очекуваат најмалку 180. минути до историски успех и остварување на сонот на многу генерации