Фудбал

Пирло дебитираше со победа, Кулушевски ја отвори гол-сметката

Деветкратниот италијански шампион Јувентус ја отвори новата сезона во Серија „А“ со победа над Сампдорија од 3:0.

Овој триумф ќе остане запаметен по тоа што Андреа Пирло дебитираше како прв тренер на тимот од Торино.

„Стара дама“ лесно стигна до бодовите, а првиот гол во шампионатот го постигна летното засилување од Аталанта, Дејан Кулушевски.

Немаше нови голови се до 79-тата минута, кога Леандро Бонучи погоди по корнер и многу одбиени топки во казнениот простор на Џенова.

Кристијано Роналдо пак погоди во 88-та минута и со тоа ги постави конечните 3:0.

Поврзани вести

Капитените на Барса се за намалување на платите

Руни: Имав сериозни проблеми со коцкањето

Влатко Зорба

Ливерпул прими 5 гола од Астон Вила во Карабао Купот

Влатко Зорба

Гвардиола: Јас не сум главната сила која ги привлекува играчите во Сити

Артета планира реконструкција на Арсенал, познато е кој си заминува

Касиљас смета дека би било нелогично ако Роналдо ја освои „Златната топка“ оваа година