Фудбал

Пирло: Се обидувам да го следам примерот на Гвардиола

АНДРЕА ПИРЛО во интервју за официјалната веб-страница на УЕФА призна дека го следи тренерскиот модел на Пеп Гвардиола во неговото менаџирање со Јувентус.

Пирло имаше разговор по повод почетокот на Лигата на шампионите. „Бјанконерите“ утре од 19 часот играат против Динамо Киев во првиот натпревар од најсилното клупско натпреварување во светот.

„Гвардиола е пример за сите, еден од најдобрите во светот. Тој им помогна на младите тренери кои сакаат да промовираат напаѓачки фудбал. Секој од нас има свои идеи, но тој е модел за целиот фудбал. Ми се допаѓа неговиот стил, тој секогаш напаѓа и влијае на играта со цел да влијае на секоја ситуација. Тоа мора да биде нашата цел “.

Пирло е во својата прва сезона како тренер на Јувентус и веднаш има можност да го предводи еден од најголемите во историјата, Кристијано Роналдо. Иако има 35 години, Пирло вели дека Роналдо сепак ја има истата страст за успех.

„Тој има 35 години, но сепак работи како момче, со иста страст и желба. Тој е таков секој ден и може да биде пример за сите“.

Поврзани вести

Клоп: Оваа титула е за Далглиш и Џерард

Мурињо: Важно победивме, не е важно како

Влатко Зорба

Ибра официјално стана најплатениот играч на Милан и доби нов број на грбот

Никола Поповски

Што Мурињо би правел со Мурињо? (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Тричковски го постигна 10 гол во кипарското првенство (ВИДЕО)

Бејл во фокусот на Бекам и Интер Мајами

Никола Поповски