Фудбал

Реал Мадрид и Јувентус елиминирани од Лигата на шампионите

Манчестер Сити го победи Реал Мадрид втор пат во низа со 2:1 и се квалификуваше за четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Екипата на Пеп Гвардиола го постигна истиот резултат на првиот натпревар на „Сантијаго Бернабеу“, а најголем грешник за Шпанците беше Рафаел Варан. Французинот беше виновен i за двата гола на Англичаните – Рахим Стерлинг во 9-тата минута и Габриел Жессус во 68-та.

Помеѓу нив, Карим Бензема (28) го израмни резултатот.

Така, Манчестер Сити се квалификуваше на завршниот турнир на турнирот во Лисабон, каде во четвртфиналниот натпревар ќе се соочат со Лион следната сабота, 15 август.

Јувентус беше елиминиран од 1/8-финалето, иако во возвратниот натпревар во Торино го совладаа Олимпик Лион со 2:1.

Сепак, првиот натпревар заврши 1:0 за Французите и со правило за повеќе голови на гостински терен, тие се квалификуваа во следната фаза.

Гостите поведоа во 12. минута преку Мемфис Депај, кој погоди од пенал. На крајот на полувремето, Кристијано Роналдо изедначи исто од пенал, а по еден час игра, Португалецот постигна извонреден гол.

Но, дури и тоа не беше доволно, бидејќи Лион не дозволи нов гол и стана првиот француски тим што ги елиминирал „бјанконерите“ на европските турнири.

Поврзани вести

Емери би можел да го замени Жардим на чело на Монако

Влатко Зорба

Јовиќ ќе игра во италијанското првенство?

Никола Поповски

Гвардиола: Моето останување не зависи само од мене

Емери: За малку не потпишав со Евертон

Никола Поповски

Солскјер ги демантираше шпекулациите за Погба и Холанд

Никола Поповски

Ренова се засили со екс-играч на Тотенхем (фото)

Никола Поповски