Фудбал

Рома добива нов сопственик

Италијанскиот гигант АС Рома во четвртокот објави дека е постигнат договор помеѓу сопственикот Џејмс Палота и Ден Фридкин, американски претприемач, да го продаде клубот за скоро 600 милиони евра.

„ФК Рома потврдува дека синоќа е постигнат договор синоќа помеѓу AS Roma SPV LLC, мнозинскиот акционер и групата Friedkin за продажба на клубот. Договорите беа потпишани во средата вечерта и вредноста се проценува на околу 591 милиони евра“, се вели во соопштението на клубот. .

Со Рома од 2012 година раководеше американскиот бизнисмен Џејмс Палота, кој две години подоцна ги поседуваше сите акции на клубот.

Новиот сопственик Ден Фридкин има 54 години, раководи со холдинг компанија која собира десетина компании, а е особено активен во продажба на автомобили и хотели, со седиште во Хјустон, Тексас.

Според „Форбс“, неговото богатство се проценува на нешто повеќе од четири милијарди долари (3,6 милијарди евра), што го прави 504 најбогат човек во светот.

Поранешниот сопственик Палота не беше многу непопуларен кај навивачите затоа што Рома не освои ништо под неговото претседателство, а многу вредни играчи како Салах, Алисон, Маркињос, Наинголан, беа продадени за да се исплатат долговите.

Голем проект на Палота беше изградбата на нов стадион на југот на Рим, лансиран во 2012 година, но одложен заради правни и бирократски проблеми, така што изградбата не започна.

Поврзани вести

Дибала: Му објаснив на Роналдо зошто го мразиме малку во Аргентина

Влатко Зорба

Дибала му донесе три бода на Јуве (ВИДЕО)

Пелегрини доби отказ од Вест Хем

Продолжението на Бундеслигата ги сруши сите ТВ-рекорди!

Во Италија без фудбал барем до 14 јуни

Уште еден стартер на Баерн подложен на операција

Влатко Зорба