Фудбал

„Роналдињо ми пријде во тунелот и ми го даде дресот – Те молам немој повеќе да ме удараш“

Сите знаеме дека Роналдињо беше голем мајстор на фудбалот и незапирлив за многу чувари. Единствениот начин да го запрете беше „поштено да го претепате“ на теренот, а токму со таа тактика се служел Пабло Алварез, поранешен дефанзивец на Катанија, пренесе „б92“.

Тој раскажа анегдота од денот кога славниот Бразилец го носеше дресот на Милан.

Дури после 45 минути од нивната прва средба, Роналдињо му пришол на Аргентинецот со искрена молба.

-Штом заврши првото полувреме на Сан Сиро, се упативме кон соблекувалната и тој дотрча до мене во тунелот. Го соблече својот дрес, ми го даде и ми рече: „Земи го, Алварез. И те молам немој повеќе да ме удараш“ – раскажал Алварез.

Немаше друг начин да се запре Роналдињо.

-Невозможно беше да се игра против него. Тој леташе, беше беспрекорен. Еден од најдобрите фудбалери во историјата на фудбалот – истакна Алварез.

Поврзани вести

Скандал: Нејмар му се дерел на Јапонец дека е „кинеско гом*о“

Stefanija Kuzmanovska

Мангала потврди дека е заразен со коронавирус, но немал никакви симптоми

Влатко Зорба

Нојер: Проблем е што на секој натпревар треба да постигнеме дури три гола за да победиме

Maja_Serafimova

Во досега невидена хуманитарна акција, Рашфорд нахранил 2,8 милиони деца

Скандалозни објави на сопругата на српски фудбалер за ситуацијата во САД: „Тепајте ги уште посилно, одвратната стока ги пали црквите“ (фото)

Никола Поповски

Барселона прави сè што може за да потпише нов договор со Меси