Фудбал

Саки: Маурисио Сари беше промашување на Јувентус

Јувентус очекуваше многу од Маурицио Сари, но двете страни се разделија по само една сезона во која „старата дама“ го одбрани скудетото, но не стигна до трофејот во Купот на Италија и Лигата на шампионите.

„Сари наследи тим што освои осум последователни Скудета, група на поединци кои не сакаа да се трчаат едни за други. Беше утописко верување дека може да донесе хармонија на овој стар тим кој не е навикнат да биде вистински тим“, изјави Ариго Саки за „Газета дело дело“, кој ги освои сите можни трофеи со Милан кон крајот на 80-тите, освен Купот на Италија, и ја предводеше италијанската репрезентација до финалето на Светскиот куп во 1994 година.

Неуспехот на стилот на Сари во Јувентус сведочи за недостатоците во италијанскиот фудбал, смета легендата на италијанскиот фудбал.

„Еволуцијата на Јуве, со назначувањето на Сари од Ањели, можеше да биде од големо значење во италијанскиот фудбал, во кој обично победувате играјќи дефанзивно и потпирајќи се на индивидуалци. Ако нашиот најголем клуб нема свој стил, како може да биде пример (за другите)? Треба да се вратиме на фудбалот кој беше пред индивидуалноста да излезе пред сè и со славење на победа, дури и ако тоа не е заслужено“, објасни Саки.

Поврзани вести

Лампард жали за своите зборови: Би се напил пиво со Клоп

Влатко Зорба

Светското фудбалско првенство на непризнаени земји ќе се игра во Скопје

Еден од напаѓачите на Озил и Колашинац доби десетгодишна затворска казна

Гвардиола: Не е крај на светот ако не ја освоиме ЛШ

Интер го доби првото судење: Дали Интер Мајами ќе мора да го менува името?

Никола Поповски

Прекрасен гол со волеј на Алиоски во победата на Лидс (ВИДЕО)