Фудбал

Сане е нов играч на Баерн, веќе го облече дресот

Лерој Сане е нов играч на Баерн, а тоа е потврдено на социјалните мрежи на клубот.

Потсетуваме, Сане веќе се согласи да се пресели во Баерн во летото 2019 година. Како и да е, тој изненадувачки беше вклучен во првиот состав на Сити во дуелот за „Комјунити Шилд“, а во тој меч тешко се повреди. Тој воопшто не играше фудбал цела година, па компензацијата падна под 50 милиони евра.

Клучна улога во сè имаше и спортскиот директор на Баварците, Хасан Салихамиџиќ, кој преговараше за големиот трансфер за Баерн.

Освен нискиот надоместок, Сане нема да има најголема плата во тимот, откако таа, наводно, ќе биде многу помала од 20 милиони евра годишно, како што побара пред неколку месеци, и ќе потпише договор до крајот на сезоната 2024/2025.

Поврзани вести

Роналдо со гол од пенал во последната минута го спаси Јуве од пораз на Сан Сиро (ВИДЕО)

Александар Петровски

Барселона е подготвена да ослободи осум играчи во текот на летото

Дибала: Потребни ми беа овие два гола, останавме мирни и најдовме излез од тешката ситуација

Maja_Serafimova

После барaњето за трансфер: Меси ќе се појави во тренинг-кампот на Барса

Никола Поповски

Маркизио по завршувањето на фудбалската кариера стана новинар

Тијаго Силва наскоро ќе ги смени клубовите

Stefanija Kuzmanovska