Фудбал

Сане е нов играч на Баерн, веќе го облече дресот

Лерој Сане е нов играч на Баерн, а тоа е потврдено на социјалните мрежи на клубот.

Потсетуваме, Сане веќе се согласи да се пресели во Баерн во летото 2019 година. Како и да е, тој изненадувачки беше вклучен во првиот состав на Сити во дуелот за „Комјунити Шилд“, а во тој меч тешко се повреди. Тој воопшто не играше фудбал цела година, па компензацијата падна под 50 милиони евра.

Клучна улога во сè имаше и спортскиот директор на Баварците, Хасан Салихамиџиќ, кој преговараше за големиот трансфер за Баерн.

Освен нискиот надоместок, Сане нема да има најголема плата во тимот, откако таа, наводно, ќе биде многу помала од 20 милиони евра годишно, како што побара пред неколку месеци, и ќе потпише договор до крајот на сезоната 2024/2025.

Поврзани вести

Арсенал треба да му плати на Сити обештетување од два милиони фунти за Артета

Синдикатот на шпански фудбалери против намалување на платите

Морати: Меси во Интер не е целосно невозможен сон

Мурињо загрижен за многуте повредени во тимот

Влатко Зорба

Англичаните губат 200 милиони фунти поради коронавирусот

Фудбалот го добива првиот милијардер: Неговата рекордна заработка не може да ја спречи ниту светската криза!

Влатко Зорба