Фудбал

Северна Македонија поразена од Полска во квалификациите

Втор пат во квалификациите за Европското фудбалско првенство 2020, репрезентацијата на Полска ја совлада селекцијата на Северна Македонија, овој пат во Варшава со 2:0.

Избраниците на селекторот Игор Ангеловски издржаа едно полувреме, но во второто потклекнаа под налетите на домаќините кои заслужено ги освоија трите бода.

Стрелци на головите беа Франковски во 74. и Милик во 80. минута.

Со оваа победа Полска избори пласман на ЕП 2020.

На другиот дуел од 8.коло од Г-групата одигран вечерва, Словенија на домашен терен загуби од Австрија со 1:0.

Табела:
1.Полска 19 бода
2.Австрија 16
3.Македонија 11
4.Словенија 11
5.Израел 8 (натпревар помалку)
6.Летонија 0 (натпревар помалку).

Поврзани вести

Зидан казнет со 1.500 евра, ги прекршил правилата за карантин!

Панчев за Модриќ: Тој не е најдобар фудбалер во историјата на својата земја

Maja_Serafimova

Куртоа за „Марка“: Ако сакате да бидете голман на Реал М., мора да се соочите со критики

user5

Ракитиќ се враќа назад во Севиља?

Инфантино: Фудбалот ќе биде сосема различен по кризата

Влатко Зорба

Тимо Вернер е решението за проблемите во нападот на Манчестер Јунајтед

Maja_Serafimova