Фудбал

Шокантно: Гризман поскап од цел тим на Баерн!

Ако научивме нешто во претходните години за врвот на европскиот фудбал, тоа е дека Барселона не знае како да донесе играч. Тоа е огромен проблем за нив.

Трошоците се високи, перформансите се мали, а каталонскиот клуб некако се појавува како губитник од секој трансфер. Ова може да се види по примерот на Кутињо.

Кога Антоан Гризман пристигна од Атлетико Мадрид, сагата траеше скоро целото лето. Мадрид подоцна покрена тужба, се закани со судења затоа што не добија доволно пари, но вака се чини дека ја „ограбиле“ Барселона.

Гризман беше прилично скап, чинеше 120 милиони евра, а во четвртфиналниот натпревар против Баерн не ни стартуваше. Од клупата ги гледаше своите соиграчи како се збогуваат од Лигата на шампионите уште на полувремето.

Како што тоа оди, кога ќе бидат понижени на теренот, тие треба да претрпат притисок на социјалните мрежи во наредните денови. Па така беше пресметано дека Баерн потрошил помалку пари на нивната стартна постава од Барселона на Французинот!

Нојер чинеше 30 милиони и е најскапо засилување за Баерн во тимот кој синоќа го совлада вице-шампион на Шпанија.

Кимих (8,5 милиони), Боатенг (13,5), Алаба (150 илјади евра) и Дејвис (10 милиони) му помогнаа во одбраната на голот. Се чини скоро неверојатно.

Тијаго Алкантара пристигна во клубот за 25 милиони евра, Леон Горецка потпиша како слободен агент, а за Серж Гнабри беше исплатено осум милиони. Иван Перишиќ е на заем, за кој баварците издвоија пет милиони, додека Милер и Левандовски не чинеа ни евро.

Едниот е проект на Баерн од млада возраст, другиот, како слободен агент се пресели од редовите на најголемиот ривал во Германија, Борусија Дортмунд.

Стотици милиони за тим што може да ја растури Барселона на мали шарчиња? Можно е, веќе видовме!

Поврзани вести

Манџукиќ пристигна во Катар на медицински прегледи (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Приходите од Лигата на шампионите ја пробија границата од 3 милијарди евра

Влатко Зорба

Сари лут на своите играчи по поразот од Верона

ПСЖ нема да го обнови договорот на Силва

Влатко Зорба

Инсиње: Меси е најдобриот во свет, но Марадона е светец за нас неаполитанците

Ливерпул со пресврт до победа во дербито против Арсенал, прв гол за Жота

Влатко Зорба