Фудбал

Сити слави победа во Лозана, нов договор за Гвардиола

Прославата во Манчестер Сити не запира откако клубот ја „победи“ УЕФА на теренот во Лозана и ќе продолжи да учествува на европските натпреварувања следната сезона. Новата голема вест за навивачите е дека „граѓаните“ му понудија на менаџерот Пеп Гвардиола нов договор.

Деталите за споменатиот договор сè уште не се познати, единствено што се знае е дека Манчестер Сити му нуди на Каталонецот двегодишен договор.

Пеп Гвардиола е еден од најплатените тренери на денешницата, а во последната сезона од неговиот тековен договор, ќе земе неверојатни 20 милиони фунти.

Очигледно е дека премногу богатите сопственици на второпласираниот тим во Премиер лигата решија да му понудат уште подобри услови само за да остане на „Етихад“.

Да потсетиме, главната цел на Манчестер Сити и Пеп Гвардиола е да ја освојат Лигата на шампионите, а тие би можеле да го постигнат тоа веќе оваа сезона.

Засега тие стигнаа до осминафиналето, каде во првиот натпревар го совладаа Реал Мадрид (2:1).

Поврзани вести

Пресврт! Кавани останува во ПСЖ

Влатко Зорба

Симеоне пред преселба во Лондон?

Влатко Зорба

Одреден рок за Серија „А“, познат и планот „Б“

Легендарниот Пирло се враќа во редовите на Јувентус

Лампард жали за своите зборови: Би се напил пиво со Клоп

Влатко Зорба

Клоп откри зошто го мрази стадионот на Севиља