Фудбал

Солидарност во Италија: Екипите во Серија „А“ се согласија за намалување на платите

Фудбалските клубови во италијанска Серија „А“ денес се договорија да ги намалат платите на своите тимови за една третина доколку сезоната не заврши поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирусот.

Лигата денеска одржа итен состанок, бидејќи не беше постигнат договор со фудбалскиот сојуз. Италијанското здружение за фудбалери сè уште нема потпишано договор за намалување.

Наводно, 19 од 20 клуба се согласиле да ги намалат платите за една шестина, што е еднакво на две месечни плати ако заврши првенството, а ако првенството не заврши, тие се согласија да ги намалат своите плати за третина, што е еднакво на четири месечни плати.

Единствениот клуб кој не гласаше беше Јувентус, бидејќи „црно-белите“ веќе постигнаа сличен договор со играчите на кратењето на платите.

Лигата соопшти дека договорот вклучува плати на фудбалери, тренери и членови на стручен персонал и дека клубовите ќе дефинираат договори директно со своите членови.

Натпреварите во Серија „А“ беа прекинати пред скоро еден месец, по наметнувањето на карантин од страна на италијанските власти. Преостануваат уште 12 кола, а четири натпревари се одложени за викендот на 22 февруари. Исто така, не се одигра реванш-дуели од полуфиналето на Купот.

Поврзани вести

Гвардиола: Јас не сум главната сила која ги привлекува играчите во Сити

За Пандев дуелите на „Сан Паоло“ секогаш се посебни

Влатко Зорба

Њукасл подготвен да го врати Бејл во Премиер лигата

Играше за Барселона во нејзиниот најдобар период, а вчера потпиша за Славен Белупо (фото)

Никола Поповски

ФФМ спроведува анкета за најдобрите во македонскиот фудбал за 2019 година

Влатко Зорба

Мурињо: Ла Лига е многу поинтересна од порано

Влатко Зорба