Фудбал

Строги протоколи за завршницата на ЛШ и ЛЕ

Европската фудбалска централа (УЕФА) објави строги протоколи за завршните турнири на клупските натпреварувања.

Сите играчи и членови на стручниот штаб ќе бидат тестирани за коронавирус два до три дена пред првиот меч, а потоа повторно ден пред секој натпревар од Лигата на шампиони и Лига Европа.

Резултатите мора да бидат подготвени најмалку шест часа пред почетокот на натпреварот.

На играчите и на членовите на стручниот персонал нема да им биде дозволено да го напуштат хотелот освен ако претходно не се договорат под одредени услови.

Нема да има контакт со луѓе кои се надвор од групата.

Финалниот турнир во Лигата на шампионите ќе се одржи во Португалија, а Лигата на Европа во Германија.

Поврзани вести

Малдини: Освоив пет титули во ЛШ, но сите го паметат само Истанбул

Maja_Serafimova

Тренерот на Леганес: Ла Лига продолжува на 20 јуни

Милевски по трите освоени бода против Црна Гора: Добро е што победуваме и со недостатоци во играта

user5

Преполовена казната за Фонсека: Португалецот ќе ја води Рома против Милан

user5

Крцка касата на Партизан: Над милион евра приход од мечот со Манчестер Ј.

user5

Нема договор за намалување на платите на играчите во Премиер лигата

Влатко Зорба