Фудбал

Судот го затвори случајот против Меси

Шпанскиот суд ја прекина постапката против напаѓачот на Барселона, Лионел Меси, пренесува АФП. Поранешен вработен во добротворнатата фондација на Меси го обвини Аргентинецот за измама, злоупотреба и перење пари.

Судот објави пресуда во која ги наведува своите причини. Во неа, судијата Марија Тардон истакна дека обвинението се засновало исклучиво на публикации во медиумите. Според неа, нема докази дека е сторено кривично дело.

Тужителот, Федерико Ретори, тврди дека средствата добиени од фондот, кои требало да се користат за социјални цели, наместо тоа одат на разни приватни активности, без разлика дали се банкарски сметки што се разликуваат од оние што ги декларира фондот.

Поранешен вработен во фондот веќе поднел сличен случај во Аргентина, но Меси не бил истражуван.

Поврзани вести

Од медиум во фудбал: Дејвид Пемсел од „Гардијан“ е нов извршен директор на Премиерлигата

user5

Пандев: За мене пласманот на Македонија е многу повеќе од сите титули, барам да се одложи натпреварот со Косово

Арсенал треба да му плати на Сити обештетување од два милиони фунти за Артета

Во понеделник почнува продажбата на билетите за мечот против Косово

Кристал Палас сака да го засили нападот со Жиру

Maja_Serafimova

Словенија убедливо ги надигра македонските футсалци

user5