Фудбал

Судот ја укина суспензијата на Манчестер!

Манчестер Сити ќе игра во европските натпреварувања под покровителство на УЕФА следната сезона, бидејќи беше прифатена жалбата на тој клуб против претходната одлука.

Претходно, УЕФА донесе пресуда според која англискиот клуб беше суспендиран на две години.

Постапката се водеше пред Спортскиот арбитражен суд во Лозана.

„Клубот им се заблагодарува на учесниците за нивната трудоубивост во текот на процесот“, се вели во соопштението.

Судската одлука ја смени претходната пресуда на надлежниот орган на УЕФА, со која Сити беше казнет со казна за неиграње, со обврска да плати сума од 30 милиони евра.

Исто така, потврдено е дека Сити ги прекршил правилата за лиценцирање и финансиски фер-плеј, за што ќе треба да платат 10 милиони евра, во рок од 30 дена.

Поврзани вести

Лампард: Челзи е како бебе во ЛШ

Влатко Зорба

Ибрахимовиќ ќе се врати во Милан?

Влатко Зорба

Сари незадоволен од ефикасноста: Јувентус треба да дава повеќе голови

user5

Лестер стана поголем тим од Манчестер Јунајтед, вели Линекер

Никола Поповски

Атлетико им ги врати парите на навивачите за однапред купени билети за натпревари до крајот на сезоната

Александар Петровски

Пресврт во Франција: И Макрон сака фудбалот да се продолжи?

Stefanija Kuzmanovska