Фудбал

Тотенхем го елиминираше Челси во Лига купот, Мурињо ѕвезда на вечерта (ВИДЕО)

Тотенхем го победи Челси на пенали во луд меч од осминафиналето на англискиот Лига куп. По 90 минути беше 1:1.

За Челси, Тимо Вернер погоди во 19-тата, Ерик Ламела израмни во 84-тата минута, но ѕвезда на вечерта беше Жозе Мурињо.

Во 27-та минута од натпреварот, тренерот на Спарс имаше силна расправија со Френк Лампард, неговиот поранешен играч, а денес и тренер на Челси. Мурињо беше вознемирен од однесувањето на Лампард, па му рече да седне и да замолчи.

Натпреварот не беше премногу интересен, но Мурињо повторно направи циркус во 77-та минута. Среде напад на Челси, Ерик Диер истрча кон соблекувалната, веројатно затоа што мораше да оди во тоалет.

Но, лутиот Мурињо го следеше во тунелот и го врати на теренот.

Како што натпреварот се приближуваше кон крајот, Тотенхем стискаше и дојде до израмнување со голот на Ламела. Спарс беа непогрешливи од белата точка, а во четвртфиналето ги испрати Мејсон Маунт, кој ја погоди стативата во последната серија удари од белата точка.

Поврзани вести

Играч на Челзи вмешан во срамен скандал (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Мане: Сакам да играм во Ливерпул до крајот на кариерата

Maja_Serafimova

Сон заврши со служење војска, се враќа на фудбалот

Влатко Зорба

Бекам му нуди двојно поголема плата на Модриќ за да се пресели во Интер Мајами

Фернандеш пред потпис со Јунајтед

Никола Поповски

Влатко Андоновски и официјално е селектор на женската фудбалска репрезентација на САД

user5