Фудбал

УЕФА отвори случај против Лацио за расизам на фановите

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка против италијанскиот прволигаш Лацио по натпреварот во Лигата на Европа против Рен (2:1).

Римскиот клуб е обвинет за расистичко однесување на навивачите. Случајот ќе биде разгледан на 17 октомври.

Исто така, отворени се постапки за натпреварите на Лига Европа Виторија Гимараеш – Ајнтрахт (0:1) и Малме – Копенхаген (1:1). Сите овие клубови можат да бидат казнети за недолично однесување на навивачите на трибините.

Поврзани вести

Шефовите на Арсенал до фудбалерите: Пласман во ЛШ и нема кратење плата

АИПС: Меси и Бајлс спортисти на годината

Кени Далглиш позитивен на Ковид-19

Артета: Играчите мора да ја преземат одговорноста за своите постапки на теренот

Рамос го помина Касиљас и стана рекордер по бројот на настапи за Шпанија

Влатко Зорба

Ериксен: Прашајте го Конте зошто не играм

Влатко Зорба