СПОРТ Фудбал

Вернер ќе го одбие Баерн поради Ливерпул

Напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер на крајот на сезоната нема да замине во Баерн Минхен. Фудбалерот на германската репрезентација нема да ја продолжи кариера во друг клуб во Бундеслигата.

Вернер има намера да се пресели во Ливерпул за да може да работи со тренерот на „црвените“ Јирген Клоп, објави „Билд“.

Претходно се дозна дека за Вернер се заинтересирани и Барселона, Интер, Јувентус и Манчестер јунајтед.

Во сезоната 2019/20, Вернер постигна 27 голови и оствари 12 асистенции на 36 натпревари за Лајпциг.  Неговата вредност на фудбалскиот пазар се проценува на 64 милиони евра.

Поврзани вести

Зидан: Винисиус нема да биде пуштен на позајмица во јануари, останува во Реал Мадрид

НБА лигата размислува да ги одржи сите плеј-оф натпревари во Лас Вегас

Европскиот шампион Ливерпул елиминиран од Лигата на шампионите

Влатко Зорба

Ван Дајк: Мечот со Јунајтед е поважен за навивачите одошто за нас играчите

user5

Проблем на УС Опен: Се појави заразен играч

Stefanija Kuzmanovska

Меси со ново историско достигнување

Влатко Зорба