СПОРТ Фудбал

Фудбалер на Брајтон со КОВИД-19

Членот на Премиер лигата, Брајтон откри за случај на заразен фудбалер со коронавирус. На еден од фудбалерите му била дијагностицирана болест, но извршниот директор Пол Барбер одби да го открие неговото име. Неколку се пожалиле на симптоми а тројца биле тестирани, но само еден од нив бил позитивен. Веста беше објавена на прес-конференција преку Интернет.

Играчите на „галебите“ не тренираат заедно, откако секој следи индивидуална програма дома.

Тренерот Греам Потер призна дека неговата сопруга исто така се жали на карактеристичните симптоми за болест КОВИД-19, оставајќи го целото семејство изолирано.

Вчера Брајтон објави дека ќе донираат најмалку 1.000 билети на натпреварите на составот за следната сезона на персоналот на Националната здравствена служба на Англија и нивните семејства. Со тоа, клубот би сакал да им се заблагодари на лекарите за нивниот придонес во борбата против пандемијата.

Поврзани вести

Барса пред Реал и Јунајтед – ова се европските клубови со најголеми приходи

Никола Поповски

Состојба пред разделба: Манџукиќ повеќе не тренира со Јувентус

user5

Вуков втор на престижната трка во Абу Даби

Челзи со загуба од 96,6 милиони фунти во 2019

Никола Поповски

Тотенхем: За 25 милиони фунти годишно ќе го смениме името на стадионот

Никола Поповски

Србија загуби од Русите во Дејвис купот