Кошарка СПОРТ

Гарнет сака НБА-лигата да се врати во Сиетл

Еден од најдобрите НБА играчи на почетокот на овој век, Кевин Гарнет, призна дека сонува да ја врати кошаркарската франшиза во Сиетл.

Клубот на овој град мина 41 сезона во НБА лигата од 1967 до 2008 година. Потоа, франшизата се пресели во Оклахома Сити.

– Би сакал да го купам Суперсоник и да ја рестартирам кошарката на северозападниот дел. Сиетл беше од големо значење за НБА. Јас навистина сакам да го спроведам ова. Ако имам шанса да направам такво нешто, ќе го сторам тоа, изјави Гарнет. 

Поврзани вести

Путин: Оваа казна нема никаква врска со интересите на спортот и олимпиското движење

Бјелица со тројка ги реши „ракетите“ (ВИДЕО)

Гвардиола мака мачи со повредени играчи: Зинченко опериран, ќе отсуствува шест недели

Maja_Serafimova

Барселона се договори со Палмеираш за трансфер на Матеус Фернандеш

Барселона со нови мерки за справување со пандемијата

Stefanija Kuzmanovska

Дешамп ќе ја предводи Франција до 2022 година