СПОРТ Фудбал

Гвардиола: Дури и ако не испратат во Лига 2, јас ќе бидам во Сити

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола изјави дека нема да го напушти „Етихад“ дури и ако тимот испадне во Лига два, четврто ниво на англискиот фудбал.

„Граѓаните“ се соочуваат со таква закана заради финансиски измами. Тие веќе се отстранети две сезони од Лигата на шампионите,но ќе ја обжалат казната до Арбитражниот спортски суд во Лозана.

– Во која лига и да играме, јас ќе бидам тука. Дури и ако не испратат во Лига 2, јас сепак ќе бидам тука. Сега е време да се обединиме, изјави Гвардиола пред фудбалерите, тврди „Скај Спортс“.

Главниот извршен директор Феран Сориано додаде: „Оваа казна ќе отпадне“.

Поврзани вести

Талески: Убаво е чувството кога ќе стартуваме со победа

Никола Поповски

Тетката на Мекгрегор починала од КОВИД – 19

Пјонтек ја напушти Италија и се пресели во Херта

Суарез го сака Абрахам во Барселона

Влатко Зорба

Ферари: Не го сакаме Хамилтон

Милан ја потврди разделбата со Звонимир Бобан

Stefanija Kuzmanovska