Авто/мото СПОРТ

Хамилтон: ФИА често ги менува правилата

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, по казната на трката за ГН на Русија, рече дека ФИА, секогаш се обидуваше да ги промени правилата, обидувајќи се да го забави лидерот и да ја направи трката поинтересна.

Хамилтон доби два казни од по 5 секунди и ја изгуби пол-позицијата. По трката, тој рече дека не е изненаден од ова, бидејќи стјуардите, според мислењето на тркачот Мерцедес, се обидуваат да го забават и да им дадат шанса на конкурентите.

– Не мислам дека кампањата е насочена конкретно кон мене. Ми се чини дека секој тим што станува лидер започнува внимателно да се проверува. Секој детал од нашата машина внимателно се проверува два до три пати.

Тие ги менуваат правилата, истите прописи во врска со работата на моторот и многу повеќе, обидувајќи се да го одржат забавно натпреварувањето.

Не знам дали правилата имаа врска со она што се случи во Сочи, но чувството е истото. Се чини како постојано да треба да одиме по угорнина, совладувајќи отпор. Но, тоа е нормално. Не дека претходно не сум го сретнал ова. Значи, ние само продолжуваме да работиме напорно, продолжуваме да се бориме, обидувајќи се да напредуваме и да постапуваме почисто, истакна Хамилтон.

Поврзани вести

Озил се сели во Фенербахче

Игало надвор од групата на Јунајтед заради коронавирусот

Играч на Манчестер Сити итно префрлен во изолација: Братучед му колабрирал во семејниот дом

Мурињо: Мора да се подобри играта во одбрана

Никола Поповски

Антиќ за одлуката да не се доигра сезоната: МЗТ Скопје почнаа војна, а не дојдоа ни на разговор

Фантастичниот Халанд ја продолжи гол серијата, Саул го сруши европскиот првак (ВИДЕО

Александар Петровски