Кошарка СПОРТ

Хјустон ја прекина победничката низа на Бостон од седум натпревари

Хјустон го запре Бостон, во голема борба во Тексас, при што „ракетите“ ја прекинаа низата од седум победи на Селтик и забележаа епска победа од 116: 98.

Хјустон беше предводен од Џејмс Харден со 42 поени и Расел Вестбрук со 36 поени.

Иако крајниот резултат се чини убедлив, сепак тоа не се случи се до кога домашната екипа ја направи серијата 15: 2 на околу две минути пред крајот на натпреварот. Во таа серија, Харден постигна шест поени, а Даниел Хаус пет.

Осум скокови и седум асистенции треба да се додадат и на ефектот на Харден, а 10 скокови и пет асистенции на Вестбрук. Хјустон почна да игра убава кошарка со „ниска петорката“ на која се потпреа, откако минатата недела го трејдуваа центарот Клинт Капела.

Најефикасен во Бостон беше Гордон Хејворд со 20 поени, додека Џејлен Браун додаде 19. Ова беше прв пораз на Селтикс од 26 јануари.

На Њу Орлеанс исто така му оди добро, победувајќи го Портланд 138: 117 на домашен терен, остварувајќи ја својата трета вратоврска. Главната вест тука е 31 поен на Зајон Вилијамсон, кој стигна  до цифрата од 30 поени во само деветтиот натпревар од неговата НБА кариера.

Покрај тоа, Вилијамсон ги постигна тој 31 поен за едвај 28 минути на теренот.

“Очекувам да имам влијание, но не очекував вакво нешто. Некако, едвај чекам да влезам, некако да се вклопам, да се обидам да не се мешам, но мојот тренер и соиграчите секогаш ме туркаат напред. Имам големи очекувања од себе, но треба да најдам граница меѓу реалноста и соништата “, рече насмеаниот Вилијамсон.

Останати натпревари:

Вашингтон 126:114 Чикаго

Њу Орлеанс 138:117 Портланд

Оклахома 106:114 Сан Антонио

Филаделфија-Клиперс 110:103

Поврзани вести

Oбјавен извештајот за несреќата на Сала: Пилотот не можел и не смеел да лета ноќе но му бил извршен притисок

Кевин Дурант заразен со коронавирус

Влатко Зорба

Касиљас смета дека би било нелогично ако Роналдо ја освои „Златната топка“ оваа година

Според „Франс Фудбал“: Нејмар има далеку поголема плата од Мбапе

Никола Поповски

Ристовски и неговото семејство се позитивни на Ковид-19

Никола Поповски

По дербито на Ноу Камп: Недостасуваше играч како Роналдо

Никола Поповски