СПОРТ Фудбал

Идеалниот тим на Мурињо со играчи кои ги тренирал

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо го состави најдобиот тим на фудбалерите кои ги тренирал во својата кариера. Најголем број од играчите се од Челзи, додека од Порто и Интер со кои ја освои Лигата на шампионите има само по еден претставник.

Идеалниот тим на Мурињо изгледа вака:
голман: Петр Чех;
одбрана: Хавиер Занети, Џон Тери, Рикардо Карваљо, Вилијам Галас;
среден ред: Клод Макелеле, Френк Лампард, Месут Озил, Еден Азар;
напад: Дидие Дрогба, Кристијано Роналдо.

Мурињо пред Тотенхем ги предводеше Порто, Челси, Реал Мадрид и Интер.

Поврзани вести

Дербито Јувентус-Интер закажано за 9 март од 20:30 часот

Пукна бурето барут во Милан, Бобан си заминува, следен е Малдини

Марсело: Ние мора да го даваме максимумот на секој натпревар

Maja_Serafimova

Давид Бабунски во наредните 18 месеци ќе настапува за романски Ботошани

Гризман ја сака „седумката“ во Барселона

Ливерпул со неочекувано реми против Наполи, Интер ги сочува шансите за осминафинале

Влатко Зорба