СПОРТ Фудбал

Идеалниот тим на УЕФА за 2018/19: Ливерпул со најмногу играчи

Европската фудбалска федерација УЕФА на својата официјална веб-страница го претстави симболичниот тим на годината по резултатите од сезоната 2018/19. Во него најмногубројни се играчи од европскиот шампион Ливерпул.

Тимот е избран со гласање на читателите на веб-страницата на организацијата.

Во идеалниот тим на УЕФА за сезона 2018/19 се најдоа:

Голман: Алисон Бекер (Ливерпул);

Дефанзивци: Трент Александер-Арнолд (Ливерпул), Матијс де Лихт (Ајакс /Јувентус), Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Ендру Робертсон (Ливерпул);

Среден ред: Френки де Јонг (Ајакс /Барселона), Кевин де Бруин (Манчестер сити);

Напаѓачи: Лионел Меси (Барселона), Кристијано Роналдо (Јувентус), Роберт Левандовски (Баерн Минхен), Садио Мане (Ливерпул).

Поврзани вести

Ули Хенес: Постоеја одредени струи во екипата кои не сакаа Нико Ковач да остане тренер

Како брз воз: Халанд истрча 60 метри за помалку од 7 секунди (видео)

Никола Поповски

Леклер: Среќен сум што имам клупски колега како Фетел

Maja_Serafimova

Бејл нема да биде казнет за славење на „Велс, голф, Мадрид“

Влатко Зорба

Барселона и Реал изгубија 18 милиони евра поради откажување на Интернационалниот Куп на шампиони

Влатко Зорба

Нејмар демантира: Не го прекршив карантинот (фото)