СПОРТ Фудбал

Играчите на Челзи паднаа на колена поради Флојд (фото)

Тотален хаос владее во САД неколку дена откако беше убиен Џорџ Флојд.

Флојд почина од бруталноста на полицијата, што предизвика голем гнев кај граѓаните на Америка. Големи протести се одржуваат скоро секој ден во целата земја, а граѓаните бараат правда за убиството на Флојд.

Тој дури неколку пати се обидел да ѝ каже на полицијата дека не може да дише, но тие не го слушале. Откако било потврдено дека полицајците го убиле Флојд, започнале големи протести, но и немири низ целата земја.

Многу познати спортисти, но и клубови од целиот свет ја дадоа својата поддршка за фактот дека на расизмот повеќе не му е место во светот. Како знак на протест против настаните во Америка, фудбалерите на Ливерпул паднаа на колена, а денес фудбалерите на Челси го сторија истото.

 

Поврзани вести

Лалана го напушта Ливерпул по крајот на сезоната

Влатко Зорба

Распродадено: Нема повеќе билети за Македонија – Косово

За пласман во ЛШ наредната сезона, Мурињо ќе добие два милиони фунти

Никола Поповски

Дури 127 играчи во Премиер лигата останаа без клуб

Влатко Зорба

Поранешна тенисерка: Ѓоковиќ зборува опасни работи, мора да ги повлече своите зборови

Stefanija Kuzmanovska

Ромеро го искрши Ламбоџинито од 170.000 фунти, но остана неповреден