Други спортови СПОРТ

Иванишевиќ: Бекхендот на Новак е како сликањето на Пикасо, вистинско совршенство

Горан Иванишевиќ учествуваше во анкетата на АТП во која од познатите тенисери се бара да изберат еден удар од сите тенисери.

Хрватската легенда го избра Новак Ѓоковиќ и го објасни со овие зборови:

– Бекхендот на Ѓоковиќ има сè. Тој има тајминг, длабочина, ја погодува топката сто пати и потоа прави „винер“ дури и кога не е во најдобра позиција. Дури и тогаш го удира совршено. Победникот на Вимблдон во 2001 година го спореди моментно првиот светски играч со познатиот сликар.

– Тоа е совршенство, како сликањето на Пикасо. Таков е бекхендот на Новак – истакна Горан.

Дали тогаш треба да се избегнува бекхендот на Ѓоковиќ?
– Не го реков тоа, само одете на него – заклучи Горан Иванишевиќ, кој е тренер на Ѓоковиќ.

Поврзани вести

Ѓуровски станува политичар: „Живеев во организирани држави, знам како треба да изгледа Србија“

Ѓоковиќ по пласманот во четврт-финале во Париз: Не сум 100 отсто подготвен

user5

НБА лигата размислува да ги одржи сите плеј-оф натпревари во Лас Вегас

Лазаров: Останавме должни, заслужуваме секаква критика

За првпат по 6 години Нејмар ќе го пропушти карневалот во Рио

Никола Поповски

Во првите неколку сезони на „Олд Трафорд“, Рашфорд е двојно подобар и ефикасен од Роналдо

Maja_Serafimova