СПОРТ Фудбал

Како брз воз: Халанд истрча 60 метри за помалку од 7 секунди (видео)

Ерлинг Халанд е голгетерска машина. Напаѓачот на Борусија Дортмунд со два гола донесе триумф на „милионерите“ против ПСЖ во првиот натпревар од осмина-финалето во Лигата на шампионите.

На 19 години, норвешкиот напаѓач постигна 10 гола во годинашниот циклус во Лигата на шампионите, а во дресот на Салзбург и Борусија Дортмунд ја затресе мрежата 39 пати на 29 натпревари.

Дека Халанд е чудо на природата, се потврдува и од видеото од натпреварот со ПСЖ, кога во спринт како Јусеин Болт за неполни за неполни 7 секунди истрча 60 метри и стигна од својот шеснаесетник до казнетиот простор на „Светците“.

Поврзани вести

Лоши вести од Мадрид: Фудбалер на Атлетико позитивен на коронавирус!

Нејмар во врска со убава Хрватка: Ние сме како Бони и Клајд

„Ѓаволска работа“: Нова победа со еден гол на Манчестер Ј. во Лига Европа

user5

Заразениот Мичел: Како се чуствувам? Можам лесно да одиграм 7 натпревари по ред

Stefanija Kuzmanovska

Чеферин: Одлагањето на ЕП многу ќе нè чини, но целта е поважна од профитот

Јунајтед го испрати Чонг на позајмица во Вердер

Влатко Зорба