Кошарка СПОРТ

Кари со поддршка на протестите против Доналд Трамп

Ѕвездата на Голден Стејт, Стеф Кари учествуваше на протестот во Пало Алто, Калифорнија. Во видеото објавено на социјалната мрежа Твитер, кошаркарската sвезда шета по улицата со демонстрантите и скандира: „Доналд Трамп мора да си оди“.

Во Соединетите држави се случува бран протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд по неговото апсење од полицијата во Минеаполис.

На 25 мај, офицерот Дерек Човин го приведе 46-годишниот Флојд во Минеаполис со помош на специјални техники на задушување. Флојд подоцна почина, што предизвика немири во САД.
Многу познати личности дадоа поддршка на демонстрантите, вклучително и спортисти.

Поврзани вести

„Кралот“: Сакам проклета почит!

Влатко Зорба

Ѓорческа напредуваше за 60 позиции на ВТА ранг листата

Кјелини: Видал ќе го извлечевме пијан од кревет, а до крајот на тренингот трчаше лудачки спринтеви

Левандовски постигнува гол на секои 37 минути во новата сезона

Џудо федерацијата на Македонија и Факултетот за физичко образование, потпишаа меморандум за соработка

Stefanija Kuzmanovska

Де Роси би можел да ја напушти Бока уште во јануари

Maja_Serafimova