СПОРТ Фудбал

Каталонските сепаратисти ќе одржат митинг на „Камп Ноу“ пред натпреварот Барселона – Реал Мадрид

Сепаратистичкото движење „Каталонски демократски цунами“ во Каталонија шири повици за митинзи на „Камп Ноу“ пред дерби натпреварот на Шпанското фудбалско првенство меѓу Барселона и Реал Мадрид, закажан за 18 декември.

Овој натпревар требаше да се одржи на 26 октомври, но тогаш заради масовните собири во Барселона, од безбедносни причини беше одложен за декември.

Сепак, приврзаниците на независноста на Каталонија решија да користат гласен знак и да одржат нови митинзи – токму на стадионот „Камп Ноу“, каде ќе се игра натпреварот.

-Во исклучителна ситуација, мора да дејствувате исклучиво. Затоа, ние свикуваме масовен митинг на 18 декември во областа „Камп ноу“. се вели во соопштението на „Демократскиот цунами“.

Движењето посочи четири места на собирање околу стадионот, што може да го блокира пристапот на гледачите до арената.

Поврзани вести

Барселона е подготвена да ослободи осум играчи во текот на летото

Зидан ќе биде новиот селектор на Франција?

Никола Поповски

Резервите на Барса го исфрлија Интер од Лигата на шампионите

Влатко Зорба

Ф1 тимовите бараат проверка на моторот на Ферари

Maja_Serafimova

Сари: Пјаниќ ќе биде среќен во Барселона

Удар за Баерн: Алаба аут за долго време

Влатко Зорба