СПОРТ Фудбал

Кикер: Неколку клубови од Бундес-лигата пред банкрот

13 клуба во Првата и Втората Бундеслига се изложени на ризик од банкрот доколку германските професионални фудбалски првенства не продолжат во мај, пренесува „Кикер“.

Според објавата, седум клуба во Втората Бундеслига би можеле да банкротираат во мај, а уште два ќе ги следат еден месец подоцна.

Во елитата, заканата „надвиснала“ над четири екипи, со само кај еден опасноста е блиску, додека другите три можат да издржат до јуни.
Податоците се од извештаи што ги бара Фудбалската лига (ДФЛ) и обезбедени од самите клубови. Тие ја објаснуваат нетрпеливоста што веќе ја доживуваат во Германија и потрагата по начини за обновување на сезоната.

Поврзани вести

Милан е подготвен да го продаде напаѓачот Сусо

Maja_Serafimova

Манчестер Јунајтед ја намали цената на Пол Погба

Сон заврши со служење војска, се враќа на фудбалот

Влатко Зорба

Најдобрите потези од синоќешниот Ол-стар натпревар (видео)

Никола Поповски

Јовиќ ќе игра во италијанското првенство?

Никола Поповски

Кошаркарската федерација на РСМ ги прогласи најдобрите за 2019 година, Ненад Димитријевиќ најдобар кошаркар

Maja_Serafimova