Кошарка

Ленард одби да учи од Џејмс: Јас играм вистинска кошарка

Каваи Ленард, актуелниот МВП на финалето на НБА, наводно одбил во 2008 година да учествува на кампот на Леброн Џејмс во Охајо.

Ленард во тоа време беше во средното училиште Мартин Лутер Кинг, забележуваше по 17,3 поени и 6,5 скокови и беше еден од најдобрите млади кошаркари во лигата.

Не многу млади кошаркари добиваат повици од најголемите sвезди, а со самото тоа, Ленард се наоѓал во одбрано друштво.

Сепак, Каваи одбил да учествува во кампот, а неговиот долгогодишен тренер Клинт Паркс објасни зошто.

„Го прашав Ленард зошто не сака, и тој одговори:„Затоа што играм вистинска кошарка“.

Значењето на оваа реченица е нејасно, но тој не бил заинтересиран да учи од Леброн Џејмс, кој во тоа време беше голема sвезда во лигата.

Џејмс и Ленард сега се едни од најголемите ривали, а оваа сезона тие добиваат уште поголема тежина бидејќи Леброн игра за Лејкерс и Каваи за Клиперси.

Поврзани вести

Коби, Данкан, Гарнет и Бош со номинации за Салата на славните во 2020 година

Гасол за Коби: Ме викаше Пабло, по Пабло Ескобар

Влатко Зорба

Пораз на Лејкерс во дербито против Бостон, Лилард со рекорд на кариерата

Никола Поповски

Трет последователен пораз за Барса, ЦСКА Москва поуспешна од Кралскиот клуб

Никола Поповски

Дали густата магла е причината за хеликоптерската несреќа?

Никола Поповски

Ембид заминува на операција