Кошарка

Рондо го скрши палецот, оди на операција

Ражон Рондо, кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, го скрши палецот на десната рака на тренинг.

Поради тоа, тој ќе направи пауза од шест до осум недели, објави клубот.

Рондо ќе биде подложен на операција оваа недела.

Тимот е во Орландо од четвртокот, каде се подготвуваат за продолжување на сезоната во НБА.

Рондо игра за Лејкерс од 2018 година, а од тогаш двапати отсуствуваше од терените поради повреди на рацете.

Оваа сезона, тој во просек има 7,1 поен, 5 асистенции и 3 скока.

Поврзани вести

Уште тројца заразени со коронавирус во НБА лигата

Влатко Зорба

Хилд победи во шутирање тројки на НБА Ол Стар викендот (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Објавени детали за несреќата на Брајант

Најголемиот трејд во последните 20 години во НБА

Јокиќ буквално се преполовил (ФОТО)

Влатко Зорба

Не сакаше да клекне на химната, па доживеа сериозна повреда

Влатко Зорба