СПОРТ

Кошаркарската федерација на РСМ ги прогласи најдобрите за 2019 година, Ненад Димитријевиќ најдобар кошаркар

 На свечена церемонија синоќа во Скопје, Кошаркарската федерација на Северна Македонија ги прогласи најдобрите за 2019 година.

КФСМ подели награди во повеќе категории, а главната, отиде во рацете на Ненад Димитријевиќ, кој настапува за Хувентуд.

Најдобри за 2019 година во избор на КФСМ во следниве категории:

Женска младинска екипа: Бадел 1862

Машка младинска екипа: МЗТ Скопје Аеродром

Тренер на женска младинска екипа: Владимир Ѓоровиќ

Тренер на машка младинска екипа: Горан Крстевски

Млада кошаркарка: Илина Селцова

Млад кошаркар: Андреј Јакимовски

Судија: Александар Милојевиќ

Женска сениорска екипа: ЖКК Вардар

Машка сениорска екипа: МЗТ Скопје Аеродром

Тренер во женска сениорска екипа: Жаклина Стојановска

Тренер во машка сениорска екипа: Ѓорѓи Кочов

Тренер во странство: Емил Рајковиќ

Кошаркарка: Александра Стојановска

Кошаркар: Ненад Димитријевиќ

Селекција: Машката репрезентација до 16 години.

Поврзани вести

Милик може да се пресели од Наполи во Тотенхем

Александар Петровски

Серија А: Суспендиран е шампионатот поради коронавирусот

Фудбалерите останаа на 68-та позиција на најновата ФИФА ранг-листа

Познати цените на билетите за историскиот меч против Косово

Кари со поддршка на протестите против Доналд Трамп

Австралија Опен: Ѓокович со 900-тата победа на АТП турнири се пласираше во второто коло

Никола Поповски