СПОРТ Фудбал

Креспо: Меси и да не го освои СП, тоа нема да ја намали неговата фудбалска големина

Поранешниот напаѓач на репрезентацијата на Аргентина, Ернан Креспо го сподели своето мислење за играта на напаѓачот на Барселона, Лионел Меси во националниот тим.

– Неправедно ќе биде ако Меси не стане светски шампион. Во принцип, фудбалот во извесна смисла го задолжи Меси. Сепак, дури и ако тој не стане светски шампион, ова нема да ја намали неговата величина. Цела Аргентина сака тој да го освои Светското првенство, а јас го сакам со сето срце, но ако тоа не се случи, тогаш Лионел нема да престане да биде одличен, изјави Креспо.

Меси учествуваше на четири светски првенства (од 2006 до 2018 година), а најблиску го трофејот беше во 2014 година кога Аргентина го освои второто место.

Поврзани вести

Џошуа му се реваншира на Руиз и си ги врати титулите во тешка категорија (ВИДЕО)

Ферари му испрати на Фетел втор предлог за продолжување на договорот

Најтажното видео од Лос Анџелес

Мекгрегор ќе се бори против Серони на 18 јануари 2020 година

Солскјер со пофални зборови го спореди Маркус со Роналдо

Maja_Serafimova

ВО ЖИВО: „Стејплс“ центарот полн со фанови на Брајант, му оддаваат последна почит