Други спортови СПОРТ

Квотербекот на Канзас, Махомс МВП на Супербоул

Квтербекот на Канзас сити, Патрик Махомс е прогласен за најкорисен играч на Супербоул. Тој ноќеска во финалето против Сан Франциско го предводеше својот тим до победата со 31:20.

Махомс натпреварот го заврши со 26 точни додавања од 42 за 286 јарди, а исто така фрли две додавања за тачдаун и имаше еден истрчан тачдаун.

Дваесет и четиригодишниот Махомс стана вториот најмлад квотербек кој го освои Супербоулот.

Помлад од него шест месеци беше Бен Ротлисбергер во 2006 година кога Питсбург го освои трофејот.

Поврзани вести

„Адрија тур“ стопиран и во Словенија

Stefanija Kuzmanovska

Ренова се засили со екс-играч на Тотенхем (фото)

Никола Поповски

Федерер во сабота би можел да се соочи со својот голем ривал, Надал

Влатко Зорба

Гризман ја сака „седумката“ во Барселона

Ѓоковиќ: Бев потресен, не ми беше лесно

Никола Поповски

Милан сака да го врати Ибрахимовиќ