Кошарка СПОРТ

Леброн прашува: Зошто Америка не нè сака ? (фото)

Еден од најдобрите кошаркари на денешницата и член на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс ги коментираше немирите што избувнаа во многу американски градови по трагедијата во Минеаполис на 25 мај, кога, полицаец го задуши Афроамериканецот Џорџ Флојд.

„Зошто Америка не нè сака? Премногу е тажно“, напиша Џејмс на Твитер.

Флојд (46) бил уапсен од полицијата во Минеаполис под сомнение дека користел фалсификувана сметка од 20 долари. Полицаецот Дерек Човин за време на апсењето клекнал со коленото на вратот на Флојд, држејќи го цели 8 минути, јавуваат медиумите во САД.

Поврзани вести

Креспо: Меси и да не го освои СП, тоа нема да ја намали неговата фудбалска големина

Дел Боске: Нејмар е тежок човек, не е добар пример за следење

Санчез истрауматизиран од својот престој во Интер

Клоп останува во Ливерпул до 2024 година

Maja_Serafimova

Ристовски во Вардар: „Враќањето нема врска со политиката бидејќи јас не сум политичар“

Теодосиќ ги воодушеви Италијанците: Магична асистенција преку целиот терен (ВИДЕО)

Влатко Зорба