СПОРТ Фудбал

Легендарниот Икер Касиљас објави крај на својата фудбалска кариера

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас го објави крајот на својата фудбалска кариера. Ова го соопшти Жорже Нуно Пинто, претседател на португалскиот гигант Порто, чии бои Касиља ги брани од 2015 година.

Триесет и осум-годишниот голман доби срцев удар на тренинг на почетокот на мај минатата година и оттогаш не играл. Претходно оваа недела тој објави дека ќе се кандидира за претседател на Шпанската фудбалска федерација, а изборите се на есен.

Во неговата славна кариера, во која 16 сезони помина во неговиот матичен клуб Реал Мадрид, Касиљас освои пет титули во Шпанија и два национални купа, три пати го крена трофејот во Лигата на шампионите и три пати стана Светски клупски шампион.

Со Порто тој стана шампион на Португалија во сезоната 2017/2018. Голманот одигра 167 натпревари за репрезентацијата на Шпанија, со која стана светски шампион и има две европски титули.

Поврзани вести

Роналдо наполни 35 години, Нејмар слави 28 роденден

Имобиле повторно е херој за деветтата последователна победа на Лацио

Влатко Зорба

Ларкин: Ќе играм за Турција, ама име не менувам

Баерн почна преговори со Тухел

Влатко Зорба

Зидан за Мбапе: Во моментов тој е играч на ПСЖ, ќе видиме што ќе се случи во иднина

Бејл повторно аут од групата на Реал

Влатко Зорба