СПОРТ Фудбал

Легендарниот турски голман Рушту Речбер се наоѓа во критична состојба откако се заразил со коронавирус

Поранешниот голман на Барселона Рушту Речбер се наоѓа во критична состојба откако се заразил со коронавирус.

Минатата недела, тој бил итно примен во болница, но сега состојбата значително му се влошила, јавуваат турските медиуми.

„Мојот сопруг е примен во болница и потврден му е Ковид-19. Се беше нормално, а одеднаш се развија симптомите. Се уште сме во шок.“ – напиша неговата сопруга Исил на социјалните мрежи.

Турскиот весник „Милијет“ јавува дека турскиот голман заболел од коронавирус токму од сопругата која се вратила од патување во САД. Исил ги прекршила здравствените прописи и не била во двонеделен карантин, туку веднаш отишла во козметичкиот салон кој го поседува.

Речбер е рекордер по бројот на настапи за репрезентацијата на Турција со 124 натпревари. За време на својата кариера тој играше за Барселона, Фенербахче, Бешикташ и Анталија.

Поврзани вести

Познати имињата на сите четвртфиналисти во АТП Купот

Никола Поповски

Екс комесарот на НБА лигата, Дејвид Штерн уште е во критична состојба

Пандев се пофали со специјален подарок од Интер (ФОТО)

Ги исекле стативите на стадионот во Кавадарци (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Ентони Џошуа во самоизолација по блиската средба со принцот Чарлс

Никола Поповски

Иџе возеше низ празните скопските улици во чест на медицинските лица, полицијата, армијата и граѓаните (ВИДЕО)