Кошарка СПОРТ

Лејкерс е единствениот НБА клуб што аплицираше за заем за програма за мала помош на бизнисот

Лос Анџелес лејкерс е единствениот клуб од НБА која барал и добил заем во рамките на државната програма за помош на малите бизниси откако сезоната беше прекината.

Според Дарен Ровел, новинар на „ Action Network“ Лејкерси добија заем од 4,6 милиони, но подоцна ги вратија парите откако дознаа дека многу мали бизниси се на работ на затворање поради ситуацијата со пандемијата на коронавирус.

Лејкерс требаше да ги искористат парите за да платат плата на вработените. И покрај одбивањето на заемот, клубот нема намера да ги одбие своите обврски кон вработените.

Поврзани вести

Барселона разгледува нови сценарија за наследник на Валверде

Никола Поповски

Пол Џорџ: Ова што го прави Лука Дончиќ на негова возраст е импресивно

Како брз воз: Халанд истрча 60 метри за помалку од 7 секунди (видео)

Никола Поповски

Мареј: Тешко ми беше да признаам дека правев погрешен распоред

Влатко Зорба

КК Работнички се збогуваше со најголемиот: Буштур, легендо секогаш ќе се сеќаваме на тебе (фото)

Никола Поповски

Нејмар го чини ПСЖ повеќе од еден милион евра за секој одигран натпревар

Maja_Serafimova