Авто/мото СПОРТ

Леклер: Среќен сум што имам клупски колега како Фетел

Пилотот на Формула 1 тимот Ферари, Шарл Леклер демонстрираше затоплување на односите со својот поискусен клупски колега Себастијан Фетел.

Младиот пилот од Монако смета дека е привилегиран што за партнер во тимот го има четирикратниот светски првак. Леклер стана пилот на Ферари на местото на Кими Раиконен и веднаш се наметна кај навивачите. Тој има една победа и девет бода повеќе од Германецот Фетел во генералниот пласман, но не се чувствува главен.

– Себастијан четири пати бил светски првак, јас ниту еднаш. Многу учам од него, собирам искуство, го слушам што бара од инженерите. Не решавам јас кој е број 1, а кој број 2 во тимот. Среќен сум што го имам Себастијан до мене, вели Леклер.

Поврзани вести

Новак Ѓоковиќ и сопругата Јелена се опоравија од коронавирусот

Меси: Ривалството со Роналдо засекогаш ќе остане во сеќавањето на луѓето

Никола Поповски

Преговорите меѓу Ферари и Фетел пропаднаа: Формула 1 добива неочекуван пресврт

Stefanija Kuzmanovska

Арсенал нема да му понуди нов договор на Озил

Тежок пад за време на тренинг за ГН на Тајланд во Мото ГП: Маркез заврши во болница

user5

Вилијан: Не сакам да комуницирам со други клубови, ја чекам понудата на Челси

Влатко Зорба