СПОРТ Фудбал

Ливерпул ќе го „позлати“ Ван Дајк

Англискиот клуб Ливерпул има намера да ја „позлати“ својата голема sвезда Вирџил ван Дајк со нов договор.

Холандскиот дефанзивец има договор за уште три години, но Ливерпул сака неговиот договор да биде продолжен што е можно поскоро. Откако тимот официјално го објави својот финансиски биланс на крајот на мај, лидерот во Премиер лигата ќе ги започне преговорите со Ван Дајк за нов договор.

По нив, се очекува репрезентативецот на Холандија да стане најскапиот фудбалер на „Енфилд“, откако сега е Мохамед Салах.

Дваесет и осум годишниот фудбалер, исто така, се очекува да добие уште две години кон преостанатите три, што значи дека ќе игра за Ливерпул до 33-годишна возраст.

Поврзани вести

Штербик нема намера наскоро да се пензионира

Влатко Зорба

Кризни решенија: Тотенхем го моли Почетино да го намали обештетувањето

„Канибалот“ заврши во болница: Легендарниот Еди Меркс ја повредил главата по пад од велосипед

Влатко Зорба

Реал ги нуди Бејл, Крос или Иско како дел од договорот со Погба

Влатко Зорба

Зошто на Џордан му се жолти очите? Фановите тврдат дека „летечкиот“ има проблем со црниот дроб

Александар Петровски

Канада нема да ги пушти своите спортисти на ЛОИ ако тие не се одложат