Кошарка СПОРТ

Најки патиките со потпис на Коби, се враќаат на пазарот во 2021 година

Патиките на Најки со потписот на Коби Брајант се враќаат на светскиот пазар следната 2021 година, и тоа, како што говорат гласините – со надградена технологија.

Компанијата во јануари годинава, веднаш по неговата смрт, ги повлече патиките и другите реквизити со потписот на Брајант, заради спречување незаконско размножување на самата линија производи. Повлекувањето беше најавено како привремена мерка, поради преосмислување на натамошната маркетинг-стратегија на брендот.

Патиките на Брајант се меѓу најпопуларните на Најки, а особено се претпочитани меѓу кошаркарите на НБА.

Легендарниот кошаркар активно учествувал во самото дизајнирање на патиките со негов потпис од 2010 година, кога тој првпат ги претстави како дел од Лос Анџелес лејкерс во натпревар против неговиот Најки „соперник“ Леброн Џејмс и неговите Мајами хит.

Оригиналниот дизајн во зелени нијанси, на пазарот за препродажба достигнува понуди од 1.500 до 3.600 долари.

Поврзани вести

Лампард: Мурињо има напаѓачи, нека не претерува

Никола Поповски

Аргентинецот Паласиос потпиша петгодишен договор со Баер Леверкузен

ОФИЦИЈАЛНО: Барса се договори со Атлетико за Суарез

Александар Петровски

Ирвинг сака да создаде своја лига која ќе се спротивстави на НБА?

Влатко Зорба

Познатото списание објави список на 100-те најдобри тренери на сите времиња

Stefanija Kuzmanovska

Ибрахимовиќ најави дека кариерата ќе ја продолжи во италијански клуб

Maja_Serafimova