Кошарка СПОРТ

Некои играчи во НБА лигата не сакаат да ја доиграат сезоната поради расизам во САД

Некои играчи во НБА лигата не сакаат да ја завршат сезоната поради тешкото опкружување поврзано со расизмот во Соединетите држави. Ваквите информации ги сподели поранешниот играч на НБА лигата Мет Барнс, напиша на Твитер новинарот Јосија Џонсон.

Претходно, бран протести и немири се случија низ градовите на Америка по смртта на Џорџ Флојд предизвикана од полицаец во Минеаполис.

Тековната НБА сезона беше прекината во март поради пандемијата на коронавирус. На 4 јуни, лигата објави дека управниот совет одобрил формат за продолжување на турнирот со 22 екипи за да одиграат по осум натпревари.

Поврзани вести

Ферари напреднале со 100 коњски сили од почетокот на хибридната ера

Марадона заврши во болница: „Одбива храна и се бори со депресија“

Берта Китинска

НБА лигата изготви план за продолжување на тренинзите по 8 мај

Пирло се подготвува за тренерска кариера

Алонсо се враќа во Формула 1 на 39 години!

Stefanija Kuzmanovska

Јунајтед ќе се раздели со Лингард и Переира

Никола Поповски