СПОРТ Фудбал

Нема бонуси за Реал ако ја освои Ла Лига или Лигата на шампионите

Фудбалерите и штабот на Реал Мадрид нема да добијат никаков бонус во случај да успеат да ја освојат титулата во Ла Лига или Лигата на шампионите. Ова се должи на кризата од пандемијата на коронавирус, поради што тие се согласија да ги намалат своите плати за 10% и да се збогуваат со бонусите.

До намалување на бонусите дојде по преговорите меѓу директорите и играчите, со шанса за намалување до 20 отсто ако шпанската сезона беше прекината. Сепак, состојбата за бонусите останува и тие нема да ја имаат среќата од сезоната 2016/17. Тогаш заради двојната титула – бонусите од Ла Лига и Лигата на шампионите беа околу 1 милион евра.

Фудбалерите на Реал Мадрид, кои беа претставени од нивниот капитен Серхио Рамос, ја прифатија понудата на клубот, бидејќи се свесни за финансиските потешкотии што доаѓаат со кризата од коронавирус. поени предност пред Барселона во пласман. По продолжувањето на сезоната, „белиот балет“ настапува одлично, веќе водејќи 4 бода пред Барселона во пласманот.

Поврзани вести

Смртни закани против фудбалери во Германија

Влатко Зорба

Баерн бара за Тијаго двојно повеќе отколку што Ливерпул сака да плати

Деле Али суспендиран за еден натпревар поради објава за коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Премиер Лига: Клоп и Арнолд – најдобри за месец декември

Никола Поповски

Тренерот на Лацио: Момчињата даваат се од себе, но тоа не е доволно

Stefanija Kuzmanovska

Останатите натпревари од Премиер лигата може да се доиграат за пет недели