СПОРТ Фудбал

Нов рекорд на Меси: Прв играч кој 16 години по ред постигнува гол во шпанското првенство

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси го постигна единствениот гол на натпреварот против Гранада (1:0). Овој гол беше прв за Аргентинецот во Ла Лига во 2020 година. Така, Меси стана првиот играч кој постигнал погодок во првенството на Шпанија 16 години по ред.

Во најдобрите 5 лиги во Европа има само тројца играчи чија серија трае подолго: напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигнува гол 18 години по ред, фудбалерот на Верона, Џампаоло Пацини и напаѓачот на Бордо, Џими Бријанд – кои 17 последователни пгодини се запишаа во листата на стрелците.

Поврзани вести

Клиперс го соладаа Лејкерс во градското дерби на Лос Анџелес

Maja_Serafimova

Де Лаурентис има намера да ги казни играчите на Наполи

Дрогба ja понудил неговата болница за борба против коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Лигата на шампионите станува сè поинтересна

Влатко Зорба

Тијаго Силва го продолжи договорот со ПСЖ до крајот на сезоната

Mamba out

Александар Петровски